Diploma denklik prosedürü

Yabancı bir ülkede yaşamaya başladığınızda eğitiminize uygun iş bulabilmek için atmanız gereken en önemli adımlardan bir tanesi diploma denklik işlemidir.

Lizbon Tanıma Sözleşmesi bu işlemlerin genel çerçevesini çizmekte olup bu sözleşmeye üye her ülkede tanıma başvurularına rehberlik etmek, başvuruları alıp, inceleyerek karar vermekle sorumlu kurumlardan bulunmaktadır. Bu kurumların listesine bu sayfada erişilebilmektedir. https://www.enic-naric.net/country-pages.aspx

Denklik, diploma denkliği ve profesyonel / mesleki denklik olarak ikiye ayrılmaktadır. Denklik global is gücü piyasasına katilim için hayati bir adımdır.

Denklik başvurusu yapılırken AKTS / ECTS ders saatleri, staj süreleri, ders içerikleri, tez, profesyonel / mesleki tecrübenizin yeterli ve etkili şekilde açıklanıp ispat edilmesi önem arz etmektedir. Özellikle düzenlenmiş mesleklerde, doktorluk, dis hekimliği, hemşirelik gibi; başvuru çok dikkatli ve ayrıntılı şekilde dokumente edilmelidir. Hukuk büromuz bu konuda danışmanlık hizmeti vermektedir.